Historie chovatelské stanice
Z ROHATECKÝCH LUK                       

Mé chovatelské začátky se datují od roku 1987, kdy se ke mně dostala složitější cestou zlatá anglická kokra "Bryta". Zachránil jsem ji od útulku a svou vděčnost dávala patřičně najevo.Odchovala  několik vrhů a většina jejich štěňat byla zlatá nejen barvou, ale i povahou.
V roce 1993 jsem sledoval pomalý odchod Bryty, tak jsem se poohlédl po štěňátku, které by mohlo jít i na výstavu. Do oka mi padlo poslední z vrhu, Dita z Falenky v chovatelské stanici  z Lipůvky, pí.Světlíkové.  Fenka se mi líbila a rozšířila mou chovnou základnu. Zažil jsem s ní mnoho a pomohla mě dostat se do kolotoče výstav a zkoušek z výkonu. Zvládli jsme vše, včetně uchovnění.Před prvním vrhem jsem zjistil, že potřebuji založit chovatelskou  stanici, na kterou budou registrována štěňátka.Vše jsme zvládli v rekordním čase, do termínu porodu.
V tomto čase mi velmi pomáhal p.Furý, dlouholetý chovatel a posuzovatel psů. Přivedl mě k plemenu irský vodní španěl, o kterém mi vyprávěl své zážitky i zkušenosti. S jeho psem Pedráškem vykonával lovecký výcvik. Prováděl také kousky,  jako aport kamene ze dna rybníku a v páru s bulteriérkou,  zadržení a stržení divokého prasete. Líbilo se mi též plemeno curly coated retriever v hnědé barvě, v té době se u nás vyskytovali většinou černí a já objevil v roce 1994  inzerát na IWS. Bylo rozhodnuto. “Barču“ Arnu Mohary mi přivezli Zemanovi z Přebuzi až domů. Byl jsem z ní nadšen. První den se nechtěla vzdálit z místa, kde ji zanechali její bývalí pánečci. Postupně jsem si ji získával a učil základy slušného psího chování. Vše vycházelo, na výstavách se chovala dobře a začala sbírat tituly. Chovné podmínky splnila a tak jsme vybírali ženicha. Našli jsme náhodou psa ze společné línie pí.Kancnýřové, Argo od Bockého potoka.  Byl v Rakousku ve Fischanendu a s majiteli jsme vyjednali krytí /1996/.
Vše proběhlo úspěšně, štěňátka se narodila v termínu, no díky jednomu mrtvému dostala otravu a zachránili jsme pouze jednoho pejska, jménem Cir. Ten ještě žije na Slovensku a dělá majiteli  p.faráři radost svou společností. Další krytí jsem zavrhl ze zdravotních důvodů psa, musel jsem se poohlédnout po psu jiném. Na světovce ve Vídni jsme získali kontakt na pí. Bakker v Holandsku. V roce 1998  přivezli půlročního pejska  Brown Barnicle of The Stokkem Ferry  „Nick“. Pejsek byl drobnější, ale pohyblivý. Zkoušky udělal s plným počtem bodů a na výstavách byl jako doma. Dotáhl to na interšampiona. První a poslední krytí, z důvodu nezájmu chovatelů o plemeno, proběhlo v roce 2001. Narodili se 1 pes   Fargo a 4 fenečky : Fanny , Fantasy, Flegy , Fuga  „Fergie“.
Doma zůstala Fergie a s přestávkami Fanny.Výstavně byly úspěšné a nakrýt se podařila zatím Fergie.V r.2005 jsem objevil v Rakousku krycího psa z Irska  Currabell Dragon Spruce „Mack“. Podařilo se nám jednou úspěšně nakrýt, ve vrhu byly 3 fenky, Gill, Gloris „Lola“a Greta. Lola pracuje jako canisterapeutický pes v Grazu a výstavně je taky úspěšná. Greta je doma, má splněno na ICH, v r. 2008 byla nakryta. Narodili se 2 pejsci, Hasan, Hafan a  fenka Hanny. Hafošek je zatím doma i když zadán. Na výstavách se líbí, k uchovnění mu chybí DKK.
Letos plánujeme krýt Fugu,  Fanny  a  Gretu v Holandsku. Dále je možné, že přivezu z Francie pejska .
Tak se příznivci IWS těšte a navštěvujte naše stránky, aby jste věděli co je u nás nového.