Irský vodní španěl/Iris Water Spaniel

  v originálním znění FCI


Standard  

 

Velikost: kohoutková výška psa je 21 - 23 palců (53 - 58 cm), feny 20 - 22 palců (51 - 56 cm).
Zbarvení: velmi syté, játrově hnědé bílá barva na hrudi je vadou.
Vzhled: hlava: lebka a čenichová partie jsou přiměřeně velké lebka je vysoko klenutá, dobré délky a dostatečně široká, poskytující dostatečný prostor mozku čenichová partie je dlouhá, silná a spíše hranatá, s postupným stopem. Obličejová partie je dokonale hladká. Chomáč na vrcholu hlavy je tvořen dlouhými, volnými kudrlinami, rostoucími dolů směrem k dobře vyjádřenému vrcholu mezi očima, ne jako paruka. Nos je velký a dobře vyvinutý, zbarvený tmavě játrově.
 Oči: poměrně malé, barvy tmavého jantaru nebo tmavého lískového oříšku, velmi inteligentního výrazu. 
Uši: velmi dlouhé, tvaru laloku, nasazené nízko, visící těsně podél lící a kryté dlouhými, stočenými kudrnami. 
Zuby: standard je necharakterizuje. 
Krk: dosti dlouhý, silný a klenutý, pevně posazený v plecích. Zadní strana a boky krku jsou pokryté kudrlinami, podobně jako na těle. Hrdlo je hladké, jemná srst pokrývá ve tvaru písmene V plochu od spodku dolní čelisti k prsní kosu. 
Tělo: přiměřeně velké, hřbet je krátký, rovný, pevně spojený s pánevní partií. Žebra jsou položena správně vzad, bedra jsou široká a hluboká. Trup má sudovitý vzhled, zdůrazněný pružnými žebry. Hrudník je hluboký, ale ne příliš široký nebo kulatý mezi hrudními končetinami. 
Končetiny: hrudní končetiny jsou dobrých kostí, rovné. Pánevní končetiny jsou velmi silné, s dlouhými, dobře skloněnými bérci a nízkými hlezny 
Tlapy: velké, spíše kulaté a rozšiřující se, dobře kryté srstí nad prsty i mezi nimi. 
Ocas: krátký, rovný v kořeni (kde je v délce 8 - 10 cm krytý krátkými kudrnami) a postupně se zužující do jemné špičky. Nedosahuje až k hleznům, nesený je rovně téměř v úrovni hřbetu. 
Srst: tvořena hustými, pevnými kudrnami, které nejsou jako vlna, ale přirozeně mastné hrudní končetiny jsou bohatě osrstěné kolem dokola, vpředu je srst kratší, hrubší, pod hlezny a na pánevních končetinách je hladká, ale na zadní straně kudrnatá až k tlapám.

ZPĚT